Archiwum maj 2014


maj 27 2014 Biznesplan pod dotacje unijne

 

W zależności od tego, w jakim celu piszesz biznesplan, musisz kłaść nacisk na inne jego części. W przypadku pisania pod dotacje unijne pamiętaj, że Twój biznesplan będzie stanowił całość wraz z wnioskiem o dotację.

Jeśli zamierzasz starać się o dofinansowanie swojej firmy ze środków Unii Europejskiej, do wyboru masz różnego rodzaju programy i działania. Każde działanie ma określone warunki i szczegóły dotyczące beneficjentów i wysokości finansowania. Zanim usiądziesz do wniosku i biznesplanu, przeczytaj bardzo dokładnie wszystkie informacje na temat dofinansowania. Może się bowiem okazać, że wniosek z biznesplanem, na które poświęcisz sporo pracy, wylądują w koszu bez czytania.

Przede wszystkim sprawdź, czy spełniasz wszystkie wymagania dotyczące beneficjentów. Jeśli działanie jest przeznaczone dla mieszkańców obszarów wiejskich, daruj sobie pisanie wniosku, gdy jesteś mieszkańcem stolicy. Jeśli dofinansowanie ma być przeznaczone na innowacyjne technologie, sprawdź, czy Twoja działalność mieści się w ich definicji. Pomysł, by złożyć wniosek, bo może przejdzie bez spełnienia wszystkich warunków, jest chybiony – warunki przyznawania dotacji unijnych są tak restrykcyjne, że nie ma takiej możliwości.

Podobnie jest z kwotą dofinansowania. Każde działanie jasno definiuje, jaka kwota może zostać przyznana. Jeśli w warunkach jest od 50 do 200 tysięcy, to właśnie w takim przedziale musisz się zmieścić. Ani wyższa, ani niższa kwota nie zakwalifikuje Cię jako beneficjenta określonego działania.

Pisząc pod dotacje unijne, najpierw musisz napisać wniosek, a następnie stworzyć plan zgodny z danymi zawartymi we wniosku oraz wytycznymi znajdującymi się w programie dotacji. Pamiętaj, że najbardziej wnikliwie oceniany jest sam pomysł i możliwości jego realizacji. Strategia finansowa czy potencjalne zyski nie są tu aż tak istotne, jak w przypadku pisania biznesplanu pod kredyt bankowy. Musisz podkreślić, jak duże znaczenie będzie miał Twój projekt dla rozwoju innowacyjności, wzrostu zatrudnienia czy pożyteczności publicznej.

Biznesplan pod wniosek unijny w wielu aspektach jest taki sam, jak w przypadku zwykłego biznesplanu. Różnicą w przypadku biznesplanu pod dotacje z Unii jest okres, na który trzeba przedstawić prognozy finansowe. W zwykłym biznesplanie są to najbliższe 2-3 lata, natomiast w dokumencie pisanym pod fundusze europejskie trzeba przedstawić prognozy finansowe na pięć lat do przodu. W przypadku startujących firm jest to dość trudne. Na samym początku biznesplanu pod dotacje unijne trzeba przedstawić cele projektu, który ma być dofinansowany. Najlepiej, aby były one zgodne z celami charakterystycznymi dla konkretnego unijnego programu operacyjnego.

romeko : :